fallback

Петролният срив сложи котва и на акциите

В същото време доходността по 10-годишните американски ценни книжа спадна за известно време под границата от 0,4%

10:04 | 09.03.20 г. 31
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Цената на петрола се срива с над 25%, доходността по 10-годишните американски ценни книжа падна до под 0,4%, акциите се разпродават, а търговията с валути е волатилна, след като страховете от наводняване на петролните пазари обхвана света.

Минути преди 10 ч. българско време цената на международния бенчмарк Брент отписва 25,56%, достигайки 33,7 долара за барел. От своя страна американският лек суров петрол WTI се разделя с 27,6% до 29,91 долара за барел.

Инвеститорите реагираха, след като през уикенда Саудитска Арабия обяви, че намалява цените на петрола си и увеличава производството въпреки рисковете за търсенето покрай коронавирусната епидемия в глобален мащаб. Решението стана факт, след като в края на миналата седмица страните от ОПЕК+ не успяха да се споразумеят за ново понижение на добива. Основният сблъсък бе с Русия, която отказа да се присъедини към решението на картела, което предизвика обтягането на отношенията между Рияд и Москва.

„Днес страховете са за глобална рецесия“, посочва Томас Хайс, председател на хедж фонд компанията Great Hill Capital, пред в. Wall Street Journal. Според него по-ниските цени на петрола означават, че е по-вероятно някои компании да не могат да изплащат дълговете си.

Търговията с фючърси, обвързани с индекса S&P 500, спадна с максимума от 5%, позволен в рамките на една сесия. Това означава, че търговията бе ограничена за първи път от малко след избирането на президента на САЩ Доналд Тръмп през 2016 г. До късната сутрин в понеделник в Хонконг договорите  S&P 500 e-Mini се търгуваха с 4,9% по-ниско, на ниво от 2819 пункта, което е с 16,8% по-ниско от последните си върхове, достигнати на 19 февруари.

Инвеститорите, които само допреди три седмици залагаха на продължителността на ралито на американските пазари, сега изтеглят залозите си с невиждана бързина, посочва Bloomberg. Американските ценни книжа се намират в сериозна опасност да претърпят най-бързото гмуркане на меча територия в историята си, освен ако темпът на разпродажби не се забави.

Ако ралито, което започна преди 11 години най-накрая свърши, емблематична за последната глава от историята му ще бъде истерията, която обхвана пазара без предупреждение. Дори и сривът от 1987 г., когато Dow Jones Industrial Average изтри 22,6% за ден, стана факт месеци, след като бенчмаркът достигна до върха си.

Фючърсите върху S&P 500 записаха един от най-големите си спазми досега в неделя вечерта, продължавайки спада, който може да остави индекса само на 4 процентни пункта от 20-процентния спад, отбелязващ навлизането на меча територия.

„Преминахме от състояние на еуфория в състояние на песимизъм“, посочва Кевин Карон, портфолио мениджър за Washington Crossing.

В същото време американските ценни книжа, които така или иначе достигнаха рекордни ръстове в стойността си в последно време, продължават да поскъпват. Доходността върху 10-годишните американски облигации достигна ново рекордно дъно, падайки до 0,34%. Към 10 ч. доходността е 0,409%, а тази по 30-годишните облигации се понижи до под един процент, достигайки 0,827%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:11 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още